3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Πρόγραμμα Π.Ε. Σχ. έτους 2006 – 2007 :

«ΤΟ ΑΜΠΕΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΣΤΗ ΝΑΟΥΣΑ»

Τ

ο ΣΠΠΕ «Το αμπέλι και το κρασί στη Νάουσα» εφαρμόστηκε από τον Οκτώβριο του 2006 μέχρι το Μάιο του 2οο7. Συμμετείχαν περίπου 50 μαθητές απ’ όλα τα τμήματα του σχολείο (κυρίως από την Α΄ και Β΄ τάξη).

Υπεύθυνος  ήταν ο υποδιευθυντής του σχολείου κ. Νίκος Κύρου (Γεωλόγος). Επίσης συμμετείχαν οι καθηγητές: Δημήτρης Κάγκας (Φιλόλογος), Κατερίνα Μαστροθύμιου (Φιλόλογος), Βιργινία Γιογλή (Φιλόλογος) και Απόστολος Μπατσής (Γυμναστής).

Οι συναντήσεις της Ομάδας πραγματοποιούνταν κάθε Τρίτη, μετά τη λήξη των μαθημάτων. Οι περισσότερες δραστηριότητες όμως έγιναν τα απογεύματα και τις αργίες.

Δραστηριότητες

*        Συγκεντρώθηκε υλικό σχετικό με την ιστορία, τη μυθολογία, την παράδοση, την καλλιέργεια του αμπελιού, τις ποικιλίες, τις ασθένειες των σταφυλιών,  την παρασκευή του κρασιού και του τσίπουρου, τις επιδράσεις του κρασιού στην υγεία κ.λ.π.

*        Γνωρίσαμε την ετυμολογία της λέξης, βρήκαμε παροιμίες, κείμενα, ποιήματα, τραγούδια, ανέκδοτα, τοπωνύμια κ.λ.π.  σχετικά με το αμπέλι και το κρασί.

*        Επισκεφθήκαμε πολλά οινοποιεία και ρακοκάζανα της περιοχής. Συζητήσαμε με τους ιδιοκτήτες και υπαλλήλους και ξεναγηθήκαμε στους χώρους τους.

*         Οι μαθητές πήραν συνεντεύξεις από καλλιεργητές, γεωπόνους και πωλητές φυτοφαρμάκων.

*        Δώσαμε ιδιαίτερη βαρύτητα στα προβλήματα των αγροτών και στις βλαβερές επιδράσεις των φυτοφαρμάκων στο περιβάλλον και στην υγεία των γεωργών και καταναλωτών.

*        Διενεργήθηκαν γκάλοπ σχετικά με την κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών από ανήλικους και τη σπατάλη φυτοφαρμάκων.

*        Τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων και όλες οι δραστηριότητες της ομάδας παρουσιάζονται στην τριμηνιαία εφημερίδα μας «Παλμοί της Νεολαίας», η οποία εκδίδεται ανελλιπώς από το 1990 και έχει τιμηθεί με πολλά βραβεία (Α΄ βραβείο Μπότση, επαίνους από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ κ.λ.π.)

*        Στο τέλος της σχολικής χρονιάς οργανώθηκε εκδήλωση στο σχολείο, στην οποία τα παιδιά παρουσίασαν το πρόγραμμά μας με προβολές εικόνων και βίντεο, ομιλίες , τραγούδια, σκετς κ.λ.π.

*        Όλα τα στοιχεία που συγκεντρώθηκαν ταξινομήθηκαν και παρουσιάζονται σε βιβλίο που θα εκδώσουμε το Σεπτέμβριο.

*        Παράλληλα με το πρόγραμμα η ομάδα είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί το ΚΠΕ Νάουσας, όπου συμμετείχε στο πρόγραμμα «Αράπιτσα το ποτάμι μας», το ΚΠΕ Αργυρούπολης, όπου συμμετείχε στο πρόγραμμα «Το περιαστικό πράσινο», το ΚΠΕ Βελβεντού με το πρόγραμμα «Λάφιστα το φαράγγι των μύθων και των υδάτινων ήχων» και το ΚΠΕ Έδεσσας, όπου συμμετείχε στο πρόγραμμα «Υγρότοπος Άγρα – Βρυτών – Νησίου».

*        Η Ομάδα ΠΕ  συμμετέχει στα δίκτυα: «Γεωργία και περιβάλλον», «Ήχος και φύση», «Γεωμυθολογικά μονοπάτια» και «Άμπελος, Πολύτιμον της Μεσογείου Αγαθόν».