Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας Σχ. έτους 2010 – 2011

Για πολλοστή φορά η Ομάδα Αγωγής Υγείας και τη φετινή σχολική χρονιά επέλεξε το πρόγραμμα « Στηρίζομαι στα πόδια μου» και συγκεκριμένα το θέμα: «Ταυτότητα και αυτοεκτίμηση», κι αυτό γιατί οι έφηβοι σ’ αυτή την ηλικία των 13 – 14 – 15 ετών έχουν ανάγκη να καταθέσουν πτυχές της ψυχής τους και να βρουν ανθρώπους να τους ακούσουν. Μέσα από ομαδικές εργασίες, από παιχνίδι ρόλων, τα παιδιά δραστηριοποιούνται, συνεργάζονται και θέτουν στόχους. Από την αρχή κατέθεσαν τις προσδοκίες τους από το πρόγραμμα, που ήταν η ανάπτυξη φιλικών σχέσεων, ο σεβασμός, η εχεμύθεια, η ειλικρίνεια, και μ’ αυτόν τον τρόπο συνέθεσαν τους όρους του συμβολαίου της ομάδας και τους κανονισμούς της. Στην ομάδα φέτος συμμετείχαν περίπου 30 μαθητές και στόχος μας ήταν να ενισχύσουμε των αυτοεκτίμηση τους, ιδιαίτερα με μαθητές που δεν έχουν θετική εικόνα για τον εαυτό τους. Να μάθουν να αισθάνονται αποδεκτοί γι’ αυτό που είναι πραγματικά. Προσπαθούμε να αναπτύξουμε ένα περιβάλλον εμπιστοσύνης και ασφάλειας όπου τα παιδιά θα εισπράττουν την αγάπη και την επιβεβαίωση των άλλων. Να εκτιμήσουν την μοναδικότητα και την αξία τους, ακόμη και όταν οι άλλοι δεν την εκτιμούν.

Το σχολείο μέσα από τέτοια προγράμματα μπορεί να προσφέρει τις βάσεις για την ανάπτυξη αυτοεκτίμησης και υπεύθυνης συμπεριφοράς και να συνεισφέρει στην πρόληψη πιθανής χρήσης ουσιών, μια και μαθητές με χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι πολύ ευάλωτοι στις διαπροσωπικές τους σχέσεις. Πιστεύουν ότι δεν τους συμπαθούν οι άλλοι και νιώθουν απομονωμένοι και μοναχικοί, κρατούν αμυντική στάση, συχνά επαίρονται, όμως στη συνέχεια νοιώθουν εκτεθειμένοι, δεν είναι σταθεροί στις σχέσεις τους και είναι καχύποπτοι με άλλους.

Τα παιδιά μέσα στην ομάδα ενθαρρύνονται να λένε τις απόψεις τους και χωρίς να φοβούνται πως θα τους σαρκάσουν ή πώς θα τους ασκηθεί κριτική ή πως θα γελοιοποιηθούν. Μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν και την επιτυχία αλλά και την αποτυχία, τα τυχόν λάθη, τις απογοητεύσεις, ακόμη και την απόρριψη. Έτσι νιώθουν καλά με τον εαυτό τους, γίνονται κοινωνικά, σίγουρα και φιλόδοξα, αποτελεσματικά και δημιουργικά. Έτσι μειώνεται και ο κίνδυνος να καταλήξουν στη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών.

Η ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΤΗΣ

Την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2011, πραγματοποιήθηκε η κοπή της βασιλόπιτας της Ομάδας Αγωγής Υγείας του σχολείου μας. Τυχερές ήταν οι Κυριακίδου Ιωάννα, μαθήτρια του Γ2 και η Γουτιάνου Αικατερίνη, μαθήτρια του Β2, στις οποίες η ομάδα χάρισε ένα συμβολικό δώρο.