ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΛΙΚΑΝΤΕ

Στα πλαίσια του προγράμματος Δια Βίου Μάθησης/Comenius – Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις, με αρ. σύμβασης 2009-1-DE3-COM06-05886 2 με τίτλο “Saving the European environment” 4 καθηγητές του Σχολείου μας επισκεφθήκαμε  το Ισπανικό σχολείο IES SAN BLAS, του Alicante στο χρονικό διάστημα από 30 Σεπτεμβρίου ως 6 Οκτωβρίου 2010. Συγκεκριμένα  συμμετείχαμε ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Νικόλαος Κύρου, ο Συντονιστής του προγράμματος κ. Θωμάς Νόλκας και οι καθηγητές κ Απόστολος Ζαφειρίου και κα. Μυροφόρα Ναζηρίδου..

Στο ίδιο χρονικό διάστημα  επισκέφθηκαν το Ισπανικό Σχολείο καθηγητές όλων των συνεργαζομένων σχολείων στο προαναφερθέν πρόγραμμα και σε κοινές μας συναντήσεις καθορίσαμε αναλυτικά το σχέδιο δράσης για την προσεχή σχολική χρονιά, τις συναντήσεις των καθηγητών και τις ανταλλαγές μαθητών. Ακόμη διαπραγματευτήκαμε το περιεχόμενο της νέας αίτησης που προτιθέμεθα να υποβάλλουμε από κοινού τον προσεχή Φεβρουάριο για συμμετοχή σε νέο πρόγραμμα. Η διαμόρφωση και εισήγηση της νέας αίτησης ήταν ευθύνη της Ελληνικής αντιπροσωπείας.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα πραγματοποιήθηκε και πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών  του Ισπανικού Σχολείου με το Σουηδικό (16 μαθητές) και το Τσέχικο Σχολείο (3 μαθητές). Έτσι ακολουθήσαμε και εμείς το ειδικά διαμορφωμένο περιβαλλοντικού χαρακτήρα  πρόγραμμα για τους μαθητές. Συγκεκριμένα:

Επισκεφθήκαμε το μικρό νησάκι Ταμπάρκα  στο οποίο απαγορεύεται η αλιεία με κάθε μέσον, καθώς και η χρήση μηχανοκίνητων θαλασσίων σπορ και ξεναγηθήκαμε στο περιβαλλοντικό μουσείο που υπάρχει στο νησί.

Επισκεφθήκαμε τον υδροβιότοπο “El Clot de Galvany”, χαρακτηριστική περίπτωση υδροβιότοπου δίπλα στην ακτή που η ύπαρξή του απειλείται από ανθρώπινες δραστηριότητες, κυρίως την οικιστική ανάπτυξη γύρω του.

Επισκεφθήκαμε εργοστάσιο αφαλάτωσης νερού της περιοχής, ενημερωθήκαμε για την αναγκαιότητα παραγωγής νερού οικιακής χρήσης με την μέθοδο αυτή (αναφερόμαστε σε μια περιοχή που στατιστικά βρέχει μόνο 10 μέρες ετησίως και παράλληλα γνωρίζει ραγδαία τουριστική ανάπτυξη), καθώς και για τον τρόπο που  γίνεται η αφαλάτωση του θαλασσινού νερού. Ακόμη γευτήκαμε το νερό που ήταν μάλιστα πολύ εύγευστο.

Τέλος γνωρίσαμε την πόλη του Alicante, ανεβήκαμε στο κάστρο της Αγίας Βαρβάρας που δεσπόζει στην πόλη και επισκεφθήκαμε το εκπληκτικό αρχαιολογικό μουσείο MARQ που για τον τρόπο προβολής των εκθεμάτων του βραβεύθηκε σαν το καλύτερο Ευρωπαϊκό μουσείο για το 2004.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ

Στα πλαίσια του προγράμματος Comenius οι καθηγήτριες Τατιάνα Λαμπριανίδου και Άννα Σαββατοπούλου  επισκέφθηκαν από 20 έως 26 Ιανουαρίου 2011 το συνεργαζόμενο σχολείο Escola Secundaria de Bocage στο Setubal της Πορτογαλίας.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα επισκέφθηκαν το πορτογαλικό σχολείο καθηγητές όλων των συνεργαζόμενων σχολείων από τις επτά χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Σε κοινές συναντήσεις συζητήθηκαν: α) Η ολοκλήρωση του προγράμματος και η ανάρτηση των εργασιών σε ιδιαίτερη ιστοσελίδα, β) το ερωτηματολόγιο για την ανακύκλωση, που ετοίμασε η Ελληνική αντιπροσωπία, γ) τις μαθητικές ανταλλαγές, δ) την οργάνωση της μαθητικής συνάντησης τον Ιούνιο στη Φιλανδία. Επίσης οι φιλοξενούμενοι καθηγητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και συμμετείχαν σε μαθήματα και δραστηριότητες.

Οι καθηγητές μαζί με 20 Φιλανδούς μαθητές επισκέφθηκαν το ιστορικό κέντρο της πόλης με την χαρακτηριστική αρχιτεκτονική των κτιρίων και των ναών με την μαυριτανική επιρροή. Ξεναγήθηκαν στο Δημαρχείο, όπου τους υποδέχτηκε η Δήμαρχος, η οποία μίλησε για την ιστορία και τις οικονομικές δραστηριότητες της πόλης. Ακόμη ξεναγήθηκαν στο προστατευόμενο βουνό Αραβίδα, την Παλμέλα, πόλη γνωστή για τα αμπέλια, τα κρασιά και την κατασκευή παραδοσιακών πλακιδίων.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το φυσικό περιβάλλον των παράκτιων περιοχών του Ατλαντικού, όπως την πόλη Sines, πατρίδα του Βάσκο Ντε Γκάμα, και την τουριστική ακτή Troja. Η επίσκεψη στην πρωτεύουσα Λισσαβόνα είχε τριπλό σκοπό: α) να γνωρίσουμε τη δράση των εξερευνητών, β) να περιηγηθούμε στην παλιά πόλη με τα ιστορικά μνημεία και γ) να επισκεφθούμε τη νέα πόλη, στην οποία φιλοξενείται το καταπληκτικό ενυδρείο με τα πολλά είδη υδρόβιων οργανισμών.