Speed:

Η Ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του 3ου Γυμνασίου Νάουσας ξεκίνησε τη λειτουργία της τη σχολική χρονιά 1986-87. Μέσα σ΄ αυτά τα 33 χρόνια συνεχούς λειτουργίας της ομάδας, πρώτιστος στόχος των μαθητών και των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν είναι μέσα από τις δράσεις της ομάδας να έρθουν σε επαφή με τον τόπο τους και να γνωρίσουν τόσο το φυσικό όσο και το ανθρωπογενές περιβάλλον.

Τη φετινή σχολική χρονιά 2019-20, η ΟΠΕ του σχολείου μας προβληματισμένη από το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής που πλέον γίνεται αισθητό όλο και περισσότερο και με μεγαλύτερες συνέπειες για τον πλανήτη μας, όρισε ως αντικείμενο εργασίας της την ανακύκλωση. Έτσι, έχοντας ως θέμα «Νοιάζομαι για τον πλανήτη: Δρω και ανακυκλώνω», αποφάσισε μεταξύ άλλων να ενημερωθεί για τους κανόνες της ανακύκλωσης και για τα ανακυκλώσιμα υλικά, να εξετάσει τις δυνατότητες επαναχρησιμοποίησης ορισμένων ειδών προκειμένου να μειωθεί ο όγκος των σκουπιδιών και να διερευνήσει τις συνήθειες των νοικοκυριών πάνω στη διαχείριση των οικιακών ή γενικότερα αστικών σκουπιδιών.

Το ηλεκτρονικό ημερολόγιο που βλέπετε στις οθόνες σας αποτελεί προϊόν της προσπάθειας των παιδιών της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 3ου Γυμνασίου Νάουσας.

Και φέτος -όπως και πέρσι- αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε αντί για τη συμβατική έντυπη έκδοση του ημερολογίου που παραδοσιακά εδώ και πολλά χρόνια εξέδιδε η ΟΠΕ, μια πιο σύγχρονη και κυρίως περισσότερο οικολογική εκδοχή. Έτσι, τα παιδιά της ομάδας δούλεψαν με μεράκι και ετοίμασαν το ημερολόγιο της νέας χρονιάς

Θα είναι χαρά μας να το μοιραστούμε μαζί σας!

Σελ1
Σελ2