Speed:

Η Ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του 3ου Γυμνασίου Νάουσας ξεκίνησε τη λειτουργία της τη σχολική χρονιά 1986-87. Μέσα σ΄ αυτά τα 32 χρόνια συνεχούς λειτουργίας της ομάδας, πρώτιστος στόχος των μαθητών και των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν είναι μέσα από τις δράσεις της ομάδας να έρθουν σε επαφή με τον τόπο τους και να γνωρίσουν τόσο το φυσικό όσο και το ανθρωπογενές περιβάλλον.

Τη φετινή σχολική χρονιά 2018-19 η ΠΕ του σχολείου μας χωρίστηκε σε δύο τμήματα. Η μία από αυτές όρισε ως θέμα της «Τα βότανα στη ζωή και την πόλη μας» και αποφάσισε να διερευνήσει τόσο γενικά τα βότανα όσο και αυτά που είναι ενδημικά, να γνωρίσει τις χρήσεις τους, να πληροφορηθεί τις ιδιότητες του καθενός και να ενημερωθεί πάνω στους τρόπους καλλιέργειάς τους.

Το ηλεκτρονικό ημερολόγιο που βλέπετε στις οθόνες σας αποτελεί προϊόν της προσπάθειας των παιδιών της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 3ου Γυμνασίου Νάουσας.

Φέτος αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε αντί για την παραδοσιακή έντυπη έκδοση του ημερολογίου που παραδοσιακά εδώ και πολλά χρόνια εξέδιδε η ΠΕ, μια πιο σύγχρονη και κυρίως περισσότερο οικολογική εκδοχή. Έτσι, τα παιδιά της ομάδας δούλεψαν με μεράκι και ετοίμασαν το ημερολόγιο της νέας χρονιάς.

Θα είναι χαρά μας να το μοιραστούμε μαζί σας!

Σελ1
Σελ2